Sebek a száj nyálkahártyáján és a nyelven

Jelige: Komárom. „Mivel több mint egy éve eredménytelenül látogatom a különböző szakorvosokat, önökhöz fordulok segítség reményében. Már második éve, hogy nyelvem kisebb-nagyobb felületén sárgás-fehér lepedék, foltok jelentek meg és a felső része be is repedezett. Gyakran az egész részt a lepedék lepi el, de fájni nem fáj. Az orvosok különféle öblögető törülgető folyadékot már felírtak, de eddig még eredmény nélkül. Ha tudnának segíteni, szívesen fogadnám és nagyon megköszönném.”
A szájüreg nyálkahártyáját többréteges laphám burkolja, amely rendkívül ellenálló különféle termikus (hideg vagy jeges, ill. forró), mechanikus és kémiai behatásokkal szemben, de elég gyakran sérül. Szájüregünkben rengeteg tápanyagmaradékot van, mely táptalajként szolgál a nyálkahártya felületén megtapadó mikrobák tömkelegének. Nagyon fontos szerepet játszik a baktériumok, gombák, sőt egysejtűek támadásai, szaporodásai és az immunrendszerünk tettrekész reakciói között működő ún. „dinamikus egyensúly” fenntartása. Ezért fontos tudni, hogy az immunrendszerünket gyengítő folyamatok vezethetnek a szájüreg és a nyelv felületén található sebek kialakulásához.
Néhány vitamin és nyomelem hiánya vagy csökkent mennyisége is csökkentheti a szájüreg laphámjának ellenállását, így előidézhet sebek (afták) kialakulását. A laphám ellenállása és megújulása szempontjából fontosak az A-vitamin (retinol), D-vitamin (kalciferol), B2-vitamin (riboflavin), H-vitamin (biotin), sőt a PP-vitamin (nikotinamid) megfelelő mennyiségben a tápanyaggal történő felvétele. Hiányuk gyulladások, hegedések keletkezéséhez a bőrön és a nyálkahártyákon (száj, garat, nyelv), ott a sejtek megújulásának csökkenésére, sebes kiütések, fekélyek megjelenésére mutat. A nyomelemek közül a cink (Zn) és a vas (Fe) alacsony szintje vezethet immunrendszerünk gyengüléséhez. A mechanikus károsodások közül az étel szilárdsága, érdes, szúrós felülete, a fogak őrlő, aprózó funkciói mellett bekövetkező sérülések jöhetnek számításba. Fontos szerephez jut a műfogsor felületének finom lecsiszolása és eldolgozása is. Különféle fém alkotóelemek és öntvények, melyek a műfogsor, esetleg az egyes koronák alapját alkotják, szintén fontos szerepet kaphatnak a nyálkahártyákon fellelhető sebek kialakulásában. Nyálunk vizes oldatként oldott ásványokat és oxigént tartalmaz, melyek ionizált állapotban (OH-) áramot vezetnek. Itt a 2 és több fémet tartalmazó műfogsor, vagy annak rögzítő mechanizmusa galvanikus elemként működik, mely állandóan ható ún. permanens egyenáramot indukál (anód és katód). Amikor gyulladás jelenlétében vagy az ételmaradékok lebomlása következtében erősebb szerves savak keletkeznek, az egyenáram erőssége is növekszik. Ez az áram pedig sok esetben sebek kialakulásához vezet.
A nagyon forró és a rendkívül hideg ételek és italok is károsítják a nyálkahártyát, annak immunreakcióit és ellenállását. Az így keletkezett sebek az ismételt behatások következtében nem tudnak gyógyulni. Előfordul a sebek daganatos elfajulása is, ahol a daganat felülete elfekélyesedik, így „sebek” , fekélyek keletkeznek. Egyes nemzetek kultúrájához tartozik a rendkívül forró tea fogyasztása (Közép Ázsia), ahol nagyon gyakoriak a száj nyálkahártyájának daganatos elfajulásai. Hasonló a helyzet a forró tárgyak szájban tartásakor is (cigaretta, szivar, pipa). Itt is az ismételt termikus hatás és a dohányban fellelhető vegyületek (kátrány, benzpirének) vezethetnek daganatos elfajulásokhoz.
Szeretnék elfogadható tanácsot megfogalmazni, mégpedig a következőképpen: javaslom, hogy a problémájával keresse fel az egyetemi korházak szájspecialistáit, ahol oktató, kutató és gyógyító tevékenység folyik. Közülük a pozsonyi „Ružinov” korházi szájspecialisták és az állami korházban található szájspecialista szakorvosok nyújthatnak megfelelő kivizsgálást és kezelést. Javasolnám konzultálni a fogorvosával is az esetleges műfogsorban található fémek mennyiségét illetőleg. Fontosnak tartom konzultálni egy akupunktúrás specialistával is, aki nyelv diagnózist végez. Nyelvünk felülete a szivárványhártyához, a fülkagylóhoz, a tenyerünkhöz és a talpunkhoz hasonlóan fontos információkat nyújthat a szervezetben történt kóros elváltozásokról. A Szlovák Orvosi Kamara 151. szekciója az akupunktúra, melyen keresztül fel lehet kutatni a lakhelyének megfelelő, legközelebbi specialistát.
A szerző az aneszteziológia, az intenzív medicina és az akupunktúra szakorvosa.
Dr. Balázs Tibor