Akupunktúrával az „ólomláb” ellen
Lassan már alig van olyan ember, akinek teljesen egészségesek lennének az erei. Az egészségtelen életvitel ebben nagy szerepet játszik, de lássuk, mi történik az erekben, hogyan is alakulnak ki a kezdetben panaszokat nem okozó visszerek.
Ismeretes, hogy a szívből a testbe izmos, vastag falú ütőereken át nagy nyomás alatt jut el a vér, majd fokozatosan vékonyabbnál vékonyabb ereken keresztül halad tovább. A hajszálerekben történik az oxigén, a tápanyagok, a nyomelemek, a vitaminok leadása, itt történik az anyagcsere és az égési végtermékek felvétele is. Ezután az apró erekből álló hatalmas térfogatú vénák a szív irányába terelik a széndioxidban gazdag sötétebb színű vért. A tüdőben megtörténik a széndioxid leadása és az oxigén felvétele, és kezdődhet újra a körforgás. A véráram lassú, így a vénák térfogata többszöröse az ütőerek térfogatának.
Kétféle vénás érrendszerünk van: a bőr alatti rendszer (felületi érrendszer) és az izmok, az izompólyák között, mélyen az ütőerek és az idegszálak mentén futó mély érrendszer. Aki tehát nehéz fizikai munkát végez, a kezén, lábán kidudorodnak az erek. Innen a vér speciális összekötő erek segítségével jut be a mély rendszerbe, ahonnan az összehúzódó izomzat a szív irányába pumpálja. A vénás erek belsejében billentyűk vannak, amelyek feladata az, hogy biztosítsák a vér egyirányú áramlását. Amikor feláll a beteg, a vér nem gyülemlik fel az alsó végtagokban, nem pang a vér, bőr alatti apró vérzések, vizenyők sem képződnek, a láb nem dagad el, mert a billentyűk tökéletesen elzárják a vér útját. Így a szívből kipumpált vér újra visszaér a szívhez.
Az ütőerek fala erős, izmos, hiszen rugalmasan kell reagálniuk a szívből pumpált vér nyomására, áramlási sebességére. A vénás erek szövete teljesen más: faluk vékony, öblösek, ahol a vér áramlása lelassul, és olykor vérrög is kialakulhat. Nagyon fontos, hogy speciális kötőszövet öleli körül, és támasztja meg a vénák falát, így a belső nyomásnak jól ellenáll. Ha ez a védő kötőszövet elgyengül, akkor a testben szinte mindenütt csökken a funkciója. Ez azt jelenti, hogy kitágulnak a vénák, elégtelenné válik a billentyűk munkája, a vér visszafelé is tud áramlani a gravitáció irányában, sőt a kötőszövet a csontok, porcok kapcsolódási módjait is befolyásolja: a gyengébb ízületi vápák, a tompor, a térd és a bokaboltozat mentén ortopédiai hibák alakulnak ki. Itt már nem csak esztétikai hibáról van szó! Meggyengül a hasfal, főleg a gravitáció által jobban igénybevett alsó részben, így különféle sérvek alakulnak ki. Aranyér is kialakulhat és a nyelőcsőben visszerek képződhetnek.
A visszerek főképp az alsó végtagokon keletkeznek, ahol bőrt károsító képleteket alkotnak. Ezek a felületi vénák általában hosszantartó (idült) kóros elváltozásai.
A gyenge kötőszövet az érfal a gyengeségéhez vezet. Ezt már genetikailag is ki lehet mutatni, nagy százalékban örökölhető betegségről van szó. Fontos szerepet játszik az is, hogy álló vagy ülő munkát végzünk, milyen irányban hat a gravitáció. Előfordult már olyan eset is, hogy 8 – 10 órás repülőút alatt úgy lelassult a véráram, hogy vérrög képződött. Amikor az utas kiszállt a gépből, a rög a vérárammal elindult a tüdő felé, s ha elég nagy lett volna, akár tüdőembóliát, életveszélyes helyzetet is okozhatott volna.
Gyakori a visszér kialakulása olyan foglalkozások esetében, amikor az ember nem mozog (ül vagy sokat áll), továbbá előrehaladott terhesség esetén a terhes méh mechanikusan szorítja az üreges hasi vénákat, esetleg az erős gumis harisnya vagy a szoros alsónemű.
Kidudorodó erek a comb belső oldalán, a lábikrákon, majd a lábszár belső felületén, valamint a bokák körül alakulnak ki. A láb nehéz, feszült, fáj, görcsöl, fáradékony, a rosszul táplált bőrfelületek könnyen sérülnek, lassabban gyógyulnak, tipikusan vöröses elszíneződésűek. Hamarabb alakul ki helyi gyulladás, ami akár vérrög képződéséhez is vezethet (flebotrombózis). A vér pang, vizenyők keletkeznek, a láb megdagad, sőt lábszárfekély is kialakulhat. Fontos leszögezni, hogy csak a felületi érrendszert érintik ezek a kórképek, ezért a gyógyítás kulcsa is elsősorban a vérkeringés javításában van.
Fontos tudnivalók
Ezért ajánlott a testmozgás, a torna, a lábfej ritmikus mozgatása, a vérkeringés serkentése. Pihenéskor polcolja fel a lábát.
Én akupunktúrával kezelek, tehát a már kialakult visszereket nem tudom eltüntetni, a betegeim mégis arra kérnek, hogy segítsek, mivel hatására megszűnik az „ólomláb” érzete, hamarabb múlik el a gyulladás, a felszíni sekély sebek gyorsabban gyógyulnak, csökken a fáradtság, sőt a fájdalomérzet is. Az ember rugalmasnak, fürgébbnek érzi magát, és estére jelentősen csökken a lábduzzanat is.
Minden esetben hangsúlyozni kell a vénás rendszer funkciójának a javítását, a visszerek kiürülésének az elősegítését, a véralvadásos problémák irányában a megelőzést, speciális elasztikus harisnya alkalmazásának fontosságát és az izommunka szükségességét.
Dr. Balázs Tibor
A szerző az aneszteziológia, az intenzív medicina, és az akupunktúra szakorvosa