A kövérség állapota, súlyfelesleg, a zsírszövet és a gyulladás közti összefüggések

            A múlt század 60-as éveiben rohamos léptékben fejlődött a tudomány, a technika, a kémia és annak alkalmazása az ipari termelés és a mezőgazdaság minden szintjén. Így jelentősen megváltoztak az életkörülmények is. A modern technikák alkalmazása révén könnyebb, egyszerűbb lett a munkavégzés, a növényvédőszerek és műtrágyák alkalmazásával nagyobb lett az 1 hektárról begyűjthető termésátlag.
A tartósítószerek, a kémia bevezetése folytán általában hosszabb ideig váltak fogyasztásra alkalmassá az élelmiszerek. A lakosság életében eddig sosem látott változások mentek végbe: az emberi test magasságának növekedése, az egészség megóvásának széleskörű minőségi feljavításának útján jelentősen nőtt az átlag életkor magassága. A statisztikai adatok értelmezésével egyre nyilvánvalóbbá vált a népesség riasztó súlygyarapodása is.
Ezek az adatok a fejlett európai és nyugati társadalmakra vonatkoznak, ahol hagyományosan régen nem voltak már éhinségek, és a háború óta szinte mindenütt elégséges, vagy nagyon jó volt az élelmiszerek elérhetősége.
Rengeteg tanulmány jelent meg a súlygyarapodás problémájával kapcsolatban, hiszen nem csak az egyén életét, hanem a társadalom munkavégzési lehetőségét, a „validitást” érinti, mivel az obezitásos (a túlsúlyos, súlyfelesleggel küzdő) ember nem képes olyan fizikai feladatokat ellátni, amelyeket általában a társadalom tőle elvár. Viszont ha a túlsúly összefüggéseit vizsgáljuk, akkor már olyan szempontok vetődnek fel, amelyek egy csapat nagyon káros kórképet alkotnak.
Mi is az obezitás?
NINCS egyensúly a szervezetbe bevitt energiák (élelmiszerek fogyasztása) és a lehetséges energia veszteség (alap metabolizmus és a fizikai munka és az aktivitások) mennyisége között. Ez a hivatalos definíció.
A legújabb kutatások (Szlovák Tudományos Akadémia és a Komenský Egyetem Orvosi Tanszéke) eredményei arra is rámutatnak, hogy nagyon szoros összefüggés van a túlsúly és az idült gyulladás közt (beleértve az egész emberi testet, szervrendszereket). Ebből fakadnak azok a betegségek, amelyekre azt mondjuk, hogy a túlsúly édes testvérei: a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az immunrendszer működésének kilengései, az érelmeszesedés, a véralvadás kóros elváltozásai, a daganatos betegségek előretörése, és maguk a daganatok növekedése, sőt legújabban a termékenységre – szaporodásra való káros kihatások.
Itt kell megemlíteni az ún. másodlagos megbetegedéseket is, hiszen nem csak a különböző belső szervek és szervrendszerek betegségeiről beszélünk, hanem a gravitáció (a Föld tömegvonzása) okozta gondokról is. A test tömege minden egyes plusz kilónkra hat újabb 9, 81 newton erővel! Tehát cipelni, hordozni kell azt a tömeget, így leghamarabb a testet hordozó forgók és csigolya felületek, mechanikus kapcsolódási területek, a porckorongok szenvednek. Ezért a túlsúlyos beteg még a porckopástól, a porckorongsérv által mechanikusan kínzott idegszáltól, a lábfej, a boka, a térd és a tomporforgók mechanikus elváltozásaitól, gyulladásaitól és egy csomó ideggyógyászati betegségtől szenved.
Nem szeretnék tudományos cikket írni, viszont ezeknek az állapotoknak a felsorolása nélkül nem teljes a kép.
Mit is mond a kutatóorvos?
Megkülönböztetünk barna és fehér zsírszövetet. A fehér zsírszövet a testünket alkotó kötőszövet fő alkotó eleme. Amint tudjuk, ez a kötőszövet mindenütt jelen van: a bőr alatt, a belsőszervek között, az apró erek belsejében akár a csontvelőben is. Az alapsejteket (praeadipocit) éretlen zsírsejteknek nevezzük, amelyek a kötőszövet alapsejtjeiből (őssejtek) alakulnak ki. Ezekből alakulnak ki az immunrendszer alapjait képző hatalmas falósejtek is (a makrofágok, a monociták és egyéb, nem helyhez kötött, tehát amőba szerűen úszó, mozgó sejtek is).
Miért is fontos ez?
Mikroszkóp alatt ugyanis a kép egyértelműen gyulladást mutat! Az új definíció tehát már kóros gyulladásról beszél, így a túlsúly már nem kozmetikai probléma, hiszen ugyan az a gyulladás a bőr alatti zsírpárnákban, vagy az erek belsejében végzi el a káros elváltozásokat és a vér rögösödését, az apró trombuszok (vérrögök) elakadását olyan helyen, ahol már ugyanez a gyulladás megváltoztatta az apró ütőér belsejét. Pl.: a koszorúerek trombusz vagy meszesedés okozta szűkülése. Ez pedig életveszélyes állapotokat produkál. Szívinfarktus, ischémikus szívbetegség, az agy ereinek elzáródása folytán kialakult agy ischémia (lebénulás, bizonyos agyfunkciók elvesztése).
Azt nagyon kevesen tudják, hogy a zsírszövet nem csak az energiaháztartás és a metabolizmus szempontjából fontos, hanem egyúttal az immunrendszer szempontjából fontos endokrin (belső elválasztású mirigyként működő) funkciókkal is bír! Olyan fehérjevegyületeket termel, amelyek hatásosan segítik a gyulladás folyamatát. Ezek a CITOKININEK, más fehérjék segítik a kóros fertőzést okozó mikroorganizmusok felismerését és az immunitás kilengéseit, akár csökkenését is! Fontos szerepük van az ADIPOKININ nevű vegyületek termelésében is (ma már több, mint 15 csoportba tartozó speciális fehérjék), amelyek a gyulladás mechanizmusain túl a növekedési faktorokig nagyon széles skálát képviselnek a gyulladási folyamat kifejlődése folytán.
A genetikusok a fehér zsírszövetből a mai napig 1300 génkódot különítettek el, és ennek a nagy számnak több, mint a 30 százaléka a gyulladást kódoló gén. Ne is csodálkozzunk, hogyha a beteg vérét biokémiai kivizsgálásoknak vetjük alá, rengeteg, a gyulladást segítő, fenntartó fehérjét találunk.
Eddig a gyulladást előidéző fehérjéken volt a hangsúly, szerencsére a Természet (a törzsfejlődés) gondoskodott olyan fehérjékről is, amelyek nem engedik a lappangó gyulladást elhatalmasodni és azt fékezik. Úgy tűnik, hogy a szervezet egy sor regulációs és kompenzáló (egyensúlyt hozó) mechanizmust hozott létre, amelyek óvják testünk épségét, egészségét.
MÉGIS ITT A BAJ!
A középeurópai népesség több, mint 25 százaléka túlsúlyos, mi Szlovákiában a 20 százalék körül vagyunk. A tengeren túl ez a kép még riasztóbb, hiszen már az USA lakosainak 30 százaléka az obezitás fogalmának felel meg, újabb 30 százaléka túlsúlyos!
KERESSÜK A MEGOLDÁST KÖZÖSEN!
Már a korai gyermekkorban elkezdődik a zsírszövet kialakulása. A szülők annak örülnek, ha jól eszik a gyerek és jól is gyarapszik. Néha már talán nagyon is jól, és a csöppségek a Raffaello festő angyalkáira hasonlítanak! A szülők nem is tudják, hogy már ebben a korban elindul a kötőszövet átalakulása és az adipociták (zsírsejtek) kialakulása, sőt egyes kutatók szerint a zsírsejtek mennyiségének kialakulása is. Fontos tehát, hogy ne alakuljon ki megszámolhatatlan mennyiségű zsírsejt, mert az óriási szám nagy térfogathoz vezet. Magyarul ha az összes zsírsejtben csak egy pici zsír van, de a számuk milliárdnyi, akkor az összmennyiség is sokra rúg. Ezek a picit megtelt zsírsejtek nőnek naggyá felnőtt korban, hiszen utána a sejtek száma már csak minimálisan változik. Így a túlsúly a zsírsejtek tartalmától függ. Sokkal könnyebb a lefogyás, a normális testsúly fenntartása ott, ahol eleve kevesebb zsírsejt alakult ki. Így fontos szerepet játszik a család a korai gyermekkor étkezési és mozgási szokásainak kialakításában.
Újra a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt, viszont okos tanácsokra van szükség a már kialakult súlyfelesleg kezelésére is. A felsorolt nagyon komoly betegségek kivédése, megelőzése megint az érintett beteg életritmusát, étkezési, mozgási aktivitásait és személyes filozófiát kell, hogy megcélozza.
A logika azt mondja, hogy szorítsuk lejjebb a bevitt energiák (kcal, kJ) értékét és növeljük a lehetséges kiadott energiák (egészséges mozgás, torna, tánc, jóga, egyéb gyakorlatok, stb.) szintjét, hogy azok mérlege jobb legyen. Amennyiben naponta elfogyasztunk 3000 kJ energiát, akkor annyit el is kell égetni, így nem nő az elraktározott zsírok mennyisége. Sajnos nem is csökken! Ahhoz, hogy csökkenjen, túl kell lépni az elfogyasztott energia mennyiségén és kényszeríteni kell a testet, hogy a test zsírtartalékaiban  elhelyezett zsírhoz nyúljon! Ez pedig tömérdek speciális fehérje, sőt a stressz hormonok felszabadulásához vezet. A beteg feszült, ideges, nem érzi jól magát és a pici részeredmények nem tudják kellőképen motiválni, hogy folytatni tudja és érdemesnek találja a megkezdett fogyókúrát. Alighanem jó helyen járunk, amikor leszögezzük, hogy a legtöbb beteg itt megtorpan. Feladja és kialakít egy sajátságos filozófiát, hogy neki pedig semmi sem segít a lefogyásban.
Én akupunktúrás gyógyítással foglalkozom. A betegeim olyan tűkombinációkat kapnak, melyek segítségével csökken az éhségérzet, szűkül a gyomor térfogata, lassul az emésztés és a bélmozgás. Közben a boldogság hormonjait termelik. Így jókedvűek, elégedettek lesznek. Ez az én hozzájárulásom, ők pedig meghatározott rendszeren belül bizonyos diétás és logikus lépésekkel, gyógytornával járulnak hozzá a közös cél eléréséhez. Az eredmény nem rekord jellegű, de egyértelmű: Átlag 1,5 kg és a test méretein akár 2 cm is hetente. A kúra 6 hetes, így a nagy átlag 9 kg körül mozog.
A kialakított rendszer alapja az új reflexek, étkezési, mozgási szokások elsajátítása és a lehető leghosszabb távon való fenntartása. A cél hosszú távon bebiztosítani a szervezet működéséhez szükséges feltételeket, megelőzni a túlsúlyból fakadó komplikációkat, és javítani az egyén lehető legjobb bekapcsolódásán és önmegvalósításán a család, a szórakozás, az érdekkörök és a társadalmi aktivitások valamennyi szintjén.

MUDr. Balázs Tibor
A szerző az aneszteziológia, az akupunktúra, és az intenzív medcína szakorovosa.