Hogy pihenésünket semmi ne zavarja meg!

Sokan még télen eldöntötték, hogy nyáron hova utaznak. Ám nem kevesen vannak azok, akik nem is tudatosítják, hogy ha trópusi országot vesznek célba, veszélybe is kerülhetnek. Készüljünk fel gondosan az útra!
 
Tudni kell, hogy szervezetünk nem ismeri az őslakosok számára mindennapos, ám számunkra rendkívül veszélyes kórokozókat, s a trópusi ország szokatlan ételei és italai szintén megzavarhatják az emésztést, sok esetben hasmenést, hányást, gyomortáji görcsöket, rosszullétet okozva.

A védőoltás fontossága        
A trópusi betegségek elleni védőoltást már rég ismerjük. Ha idejében döntünk, akkor az immunrendszernek van ideje felkészülni a sárgalázra (dengue), az A és B típusú májgyulladásra, a maláriára vagy egyéb trópusi betegségekre. A körzeti orvos tájékoztat, hogy melyik járványügyi hivatal ad védőoltást annak, aki trópusi országokba utazik. Azt is meg tudják mondani, hogy melyik vidéken melyek a leggyakrabban előforduló fertőzések. Tehát úgy tervezzünk, hogy oltás után legyen idő az ellenanyagok termelődésére!
A patakok vagy folyók vize, esetleg a csapvíz is tartalmazhat olyan baktériumokat, vírusokat, élősködőket, amelyek emésztőrendszerünk nyálkahártyáján behatolva idült gyulladást és baktériumhordozói állapotot idézhetnek elő. Ilyen a malária, a szalmonellózis, a bélférgek, a nyirokrendszer élősködői (bilhariózis), de a legfontosabb mégis a vírusos májgyulladás, amely a máj súlyos strukturális, funkcionális elváltozását okozza. Így van az, ha például Manilában felelőtlenül viselkedünk, és egyszer csak baráti körünkben megjelenik az a hepatitist okozó vírustörzs, amely csak Manilában létezik. Sok esetben nemcsak a „piszkos kéz” útján terjednek, hanem nemi úton is. Valójában nem nemi betegségekről, hanem nemi kapcsolat útján terjedő fertőzésről beszélünk. (klamídia, HIV, májgyulladás stb.)
Kevesen tudják, hogy a friss gyümölcs, a zöldségfélék és saláták is okozhatnak meglepetéseket. Képzeljük csak el, hogy ugyanazzal a nílusi vízzel öntözik a salátaágyást, amibe a Nílus partján elterülő városok ürítik a szennyvizet. A főzés, a sütés magas hőfokon fertőtleníti az ételt, ám a jóízűen elfogyasztott zöldségek baktériumokat, sőt az egysejtűek cisztáit, petéit is hordozhatják.

Fogadja meg!

  1. Ne igyon tisztázatlan eredetű folyadékból. Csak zárt flakonos ásványvizek és ivóvizek jöhetnek számításba. Ha ilyen lehetőség nincs, marad a forró tea, még akkor is, ha kint 38 oC van! Ne engedje, hogy jeget tegyenek italába!
  2. Csak olyan gyümölcsöt vegyen a piacon, amelyet meg lehet mosni, és a héját le lehet hámozni! Tudni illik az egészséges gyümölcs belül steril, ott nincs fertőzésveszély.
  3. Ne kóstolgasson friss tengeri állatokat (osztrigát), hiszen azok is tartalmazhatnak számunkra veszélyes kórokozókat.
  4. Apró termésű, tehát nehezen tisztítható gyümölcsök (málna, eper, áfonya, ribiszke) csak hőkezelés után fogyaszthatók.
  5. Nyárson sült, frissen metélt helyi húskülönlegességek (Gyros, stb.) friss salátával szintén gyomorrontáshoz vezethetnek.

Rovarcsípések, kígyómarás…
Házi patikájába készítsen fertőtlenítő szeret, baktériumölő púdert, ragtapaszt, hogy el tudja látni az apró sérüléseket is. Hangsúlyozom: egészen más mikrobákkal találkozunk a trópusi tenger nyálkás tengerparti szikláján. Így a kis seb is a nem megfelelő ellátással gyulladáshoz vezethet. Bármelyik gyógyszerész vagy körzeti orvos tud jó tanácsot adni. Különös figyelmet kellene fordítani a mérges pók, skorpió, tüskés rája, medúza és mérges kígyó csípésére. Marás, csípés esetén azonnal szakorvoshoz kell menni. Általános szabály, hogy ha a természetben szeretnénk sétálni, megfelelő magas szárú, marásnak ellenálló bakancsot, akár lábszárvédő csizmát viseljünk.
        
Ficamok, vizenyők, bevérzések
A sérült végtagot nyugalmi helyzetbe kell helyezni, akár sínbe tenni, s  nem hagyni, hogy a károsodás terjedjen. A véraláfutás felszívódik a vizenyővel együtt. Mozgást csak fokozatosan szabad végezni, tehát pihentetni kell a végtagot.
        
Láz és köhögés
Ha rövid időn belül nem csökken a láz 37, 5 oC alá, mindenképpen konzultálni kell a helyi szakorvossal. Legtöbbször fizetni kell a kivizsgálásért és a gyógykezelésért. Az EU-n belül létezik egy megállapodás, ami segít a betegnek, ha valamilyen komoly egészségügyi gondja támad. Azt ajánlom, hogy a kirándulás előtt keresse fel az egészségügyi biztosítót, és kérje ki a nemzetközi igazolványt. Kössön pótbiztosítást a lehetséges betegségek költséges kezelésére vagy a balesetek okozta bonyodalmak költségeinek fedezésére! Sosem lehet tudni, hogy mi vár ránk az otthontól távol, legyen az ártalmatlan betegség, vagy allergiás, esetleg ischemiás szívbetegség.
        
Hasmenés és hányás, vízveszteség
A melegebb vidéken sokkal nagyobb a vízveszteség, testünk lélegzése, az izzadság párolgása. Ezért sokkal több folyadékot kell fogyasztani, mint ahogy azt itthon megszoktuk. Ha ehhez még gyomorrontás, hányás, hasmenés is társul, akkor a szervezet vízvesztesége rendkívül megnő. Az olvasó el sem tudja képzelni, hogy milyen gyorsan lecsökken testünk víztartaléka, hogy a lecsökkent vérnyomás milyen komoly hatással van az agy funkciójára. Az apró vérrögök elzárhatják a hajszálvastagságú agyi ereket, és visszafordíthatatlan károsodások, sőt akár a halál is bekövetkezhet. A jelszó: rengeteg folyadék! A test már egy megszokott reakciót alkalmaz. A mérgeket el kell távolítani hányással, bélműködést meg lehet gyorsítani hasmenéssel, de ha nem megfelelő a folyadék és az ásványi anyagok pótlása, a vérkeringés összeomlik. Nem várhatunk napokig, hanem orvoshoz kell fordulni. Megfelelő szaktanácsadás után szabad csak gyógyszert szedni.
        
Gombafertőzések
Vannak emberről emberre és állatról emberre terjedő fertőzések. Ezek az ártalmatlan formától kezdve az egész bőrvastagságot érintő mély, mikotikus gyulladásokig terjednek. Megjelenhetnek rövid időn belül, ám legtöbbször csak a kirándulásról való hazatérés után, mert a bőr élettelen rétegein (szarurétegben, körömben, szőr- és hajtüszőben, sőt magán a hajszálon) élősködnek. Bőrgyógyász szakorvoshoz kell fordulni, mert nagyon hosszadalmas a kezelésük és sok esetben érintéssel, akár nemi úton is terjedhetnek (a bélrendszer, a haj, a bőr, a hüvely gombás fertőzései).

Mi legyen a házi patikában?

  1. Lázcsillapító
  2. Szemcseppek (akár allergia elleni komponenssel)
  3. Fájdalomcsillapító
  4. Fájdalomcsillapító és izomlazító
  5. Aktív szén (hasmenés, hányás, toxinok)
  6. Készítmény a bél nyálkahártyájának megnyugtatására
  7. Fertőtlenítőszer, fertőtlenítő púder (antibiotikum), steril kötszer, géz, ragtapasz, gumi fásli
  8. Betegségeinkre felírt orvosság a megfelelő mennyiségben
  9. Nyugtató, az égési károkat csillapító krémek és habok
  10. A bőr leégésének megelőzésére magas faktorszámú UV szűrős (30-50 faktor) krémek, tejek.
  11. Hűsítő, nyugtató krémek ficamra, véraláfutásra

Az aneszteziológia, az intenzív medicina és az akupunktúra szakorvosaként talán nagyobb hangsúlyt fektettem a lehetséges betegségek következményeire. Jó lenne, ha okosan terveznék és szerveznék meg nyári utazásukat. Legfontosabb a megelőzés! Ha megtörténik a baj, akkor már csak a következményeket lehet kezelni és megpróbálni az eredeti állapotot visszaállítani. A folyamat rendkívül időigényes és a gyógyászat minden szakterületét érinti, beleértve az akupunktúrát is. A cél az legyen, hogy jól érezzük magunkat a gyönyörű tengerparti üdülőben, és hogy egészségesen térjünk haza.

 

Dr. Balázs Tibor